(Lehdistötiedote on saatavilla myös englanniksi. Ks. myös lehdistötiedotteita eri kielillä)
http://www.w3.org/ -- 21 helmikuuta 2006 -- W3C kutsuu yleisöä Web Services -seminaariin "Using Web services: from infrastructure to semantics" 6. maaliskuuta (Palais Brongniart, Pariisi, Ranska).
Seminaari käsittelee Web Services -sovellusten semanttisia laajennuksia ja tarjoaa konkreettisia esimerkkejä liiketoiminnan haasteiden ratkaisuun Web Services -tekniikoiden avulla. Tilaisuuteen on vapaa pääsy. W3C-jäsenorganisaatiot, mm. Amadeus, Canon, France Telecom ja Nokia, esittelevät tilaisuudessa enterprise-ratkaisuja Web Services-tekniikoiden avulla.
Web Services -tekniikat tarjoavat standardin tavan jolla eri alustoilla tai sovelluskehyksillä toimivat sovellukset voivat toimia yhdessä. W3C:n Web Services -aktiviteetti suunnittelee infrastruktuuria ja arkkitehtuuria sekä luo Web Services -ydinteknologioita:
W3C testasi ja standardoi keskeiset Web Services -komponentit turvaten vakaan perustan sovelluskehitykselle. Nyt teollisuus tarvitsee kehittyneempiä palvelujen kuvailuominaisuuksia. Uusi W3C-työ tarkastelee juuri ydinteknologioiden varaan rakentuvia semanttisia sopimuksia.
Web Services and Semantics -seminaari demonstroi Web Services -käyttötapauksia konkreettisten skenaarioiden kautta ja lupaa tarkastella semantiikan sovelluksia. Esityksiä Web Services -sovelluksista suunnitellaan parhaillaan teollisuusjohtajien, kehittäjien ja asiakkaiden, sekä W3C:n teknisen henkilökunnan toimesta. Tapahtumaan on vapaa pääsy (myös tiedotusvälineille), mutta siihen pitää ilmoittautua etukäteen. (Ks. ilmoittautumislomake online registration seminaarin kotisivulla.)
The Web Services and Semantics (WS2) Project (IST-FP6-004308) on kaksivuotinen EU-hanke (kuudes puiteohjelma, IST specific support action) heinäkuulta 2004 kesäkuulle 2006. Sen tehtävä on edistää Web Services -teknologioiden käyttöä ja semanttista integrointia. Projektin tavoitteina on lisätä Web Services -teknologioiden ja -standardien tunnettavuutta Eurooppalaisessa yhteisössä sekä käynnistää semantiikan integrointityö. WS2-projektia johtaa ERCIM, joka vastaa W3C:n Euroopan toiminnasta. Projekti tukee Web Services ja Semantic Web Services verkostoitumistyötä ja teknistä kehitystyötä. EU tukee WS2-projektia kuudennen tutkimuksen puiteohjelman rahoituksen avulla.
W3C perustettiin ohjaamaan Webin kehittymistä täyteen mittaansa. Se kehittää yhteisiä sopimuksia jotka edistävät Webin kehitystä ja varmistavat sen eri osien yhteensopivuuden. W3C on kansainvälinen liikeyritysten ja organisaatioiden muodostama yhteistyökonsortio jonka toiminnasta vastaavat MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (MIT CSAIL) Yhdysvalloissa, European Research Consortium for Informatics and Mathematics (ERCIM) Ranskassa ja Keio University Japanissa. W3C tarjoaa mm. seuraavia palveluja: sovelluskehittäjille ja loppukäyttäjille tarkoitettu World Wide Web -tietopankki, standardien esittelemiseksi ja niiden käytön edistämiseksi tarkoitettuja koodien referenssitoteutuksia sekä useita erilaisia uuden teknologian esittelyyn kehitettyjä prototyyppi- ja esimerkkisovelluksia. Nykyään W3C:n jäseninä on yli 400 organisaatioita. Saadaksesi lisätietoja World Wide Web Consortiumista, katso http://www.w3.org/